7-Port Industrial USB Hub 10Gbps 5x USB-A 2x USB-C Powered Metal Design
7-Port Industrial USB Hub 10Gbps 5x USB-A 2x USB-C Powered Metal Design
Enhance your workspace with the StarTech.com 7-Port Industrial USB Hub, specifically designed for efficient data transfer and versatile connectivity. This hub allows you to connect multiple devices seamlessly, making it ideal for industrial applications and demanding environments.
With speeds up to 10Gbps, this powered USB hub supports both USB-A and USB-C devices. Its robust metal construction ensures durability, while ESD protection enhances device safety.
- 7-port industrial USB hub with 5x USB-A and 2x USB-C ports
- Data transfer speeds up to 10Gbps
- Durable metal design for industrial use
- ESD protection for enhanced safety
- Powered USB hub with included power adapter
- TAA compliant
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Ports quantity | 7 |
| Terminal block port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Surge protection | Yes |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (air) | 15 kV |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (contact) | 8 kV |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power supply type | DC |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 178 mm |
| Weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package width | 290 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C to USB Type-C |
| DIN rail kit included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 163021.7 h |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 515 mm |
| Master (outer) case length | 390 mm |
| Master (outer) case height | 313 mm |
| Products per master (outer) case | 14 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Other features | |
| Chipset | VIA/VLI VL822 |

