4-Port USB-C Hub StarTech.com USB 3.0 5Gbps Type-C Type-A
4-Port USB-C Hub StarTech.com USB 3.0 5Gbps Type-C Type-A
Enhance your connectivity with the StarTech.com 4-Port USB-C Hub, designed for your modern devices. You can effortlessly expand your USB connections with one USB-C and three USB-A ports, enabling you to connect multiple peripherals simultaneously.
This reliable USB hub is perfect for both home and office setups, helping you streamline your workspace. With a data transfer rate of 5Gbps, it supports USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), ensuring fast and efficient data exchanges.
- 4 Ports: 1 USB-C and 3 USB-A
- Data Transfer Speed: 5Gbps
- Compatible with USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C and Type-A
- Material: Plastic, Black
- Certifications: CE, FCC, RoHS
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Hot-swap | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 40 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 33 g |
| Packaging data | |
| Package width | 133 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 102 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Design | |
| Cable colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 235 mm |
| Master (outer) case length | 340 mm |
| Master (outer) case height | 315 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Chipset | Genesys Logic - GL3522 |

