StarTech.com FHA-TV-WALL-MOUNT Adjustable Full Motion TV Wall Mount 23-55"
StarTech.com FHA-TV-WALL-MOUNT Adjustable Full Motion TV Wall Mount 23-55"
Elevate your viewing experience with the StarTech.com FHA-TV-WALL-MOUNT, a versatile and adjustable full motion TV wall mount designed for displays ranging from 23 to 55 inches. Its robust construction ensures optimal visibility and blends seamlessly into your living space.
This wall mount offers easy adjustments, allowing you to tilt, swivel, and extend your TV to find the perfect viewing angle, whether you're enjoying your favorite movie or hosting a game night.
- Compatible with 23"-55" displays
- Supports weight up to 66lb (30kg)
- Adjustable full motion capabilities: tilting range of -15° to +8° and swivel adjustment of 3°
- VESA compatibility: 75 x 75 mm and 400 x 400 mm
- Constructed from durable aluminium and steel materials
- Available in sleek black and silver finishes
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Minimum screen size | 58.4 cm (23") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400 |
| Mounting type | Wall |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 8° |
| Swivel angle | 180° |
| Rotating | Yes |
| Angle of rotation | 3° |
| Cable management | Yes |
| Distance to the wall (max) | 59.5 cm |
| Distance to the wall (min) | 5.8 cm |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Anti-theft function | No |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| VESA mount included | Yes |
| Packaging content | |
| Wrench included | Yes |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Number of washers included | 13 |
| Number of spacers included | 16 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 33 |
| Manual | Yes |
| Mounting plate included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 450 mm |
| Depth | 595 mm |
| Height | 450 mm |
| Weight | 6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 585 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 6.1 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 605 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 305 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

