5.25 Inch Aluminum Rugged SATA Hard Drive Mobile Rack Drawer
5.25 Inch Aluminum Rugged SATA Hard Drive Mobile Rack Drawer
Upgrade your data storage capabilities with the StarTech.com Black Aluminum 5.25-inch Rugged SATA Hard Drive Mobile Rack Drawer. This mobile rack allows you to securely install and easily access your hard drives.
Ideal for users who need a reliable solution for quick drive swapping, this mobile rack supports various SATA standards and offers a durable design. Its black aluminum build ensures longevity while adding a sleek look to your setup.
- Size: 5.25 inches
- Color: Black
- Material: Aluminum
- Compatibility: SATA, SATA II, SATA III
- Dimensions: 13.3 cm
Available stock: 4
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 13.3 cm (5.25") |
| Type | Carrier panel |
| Product colour | Black |
| Number of HDDs supported | 1 |
| HDD size | 3.5" |
| HDD interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Material | Aluminium |
| Number of cycles | 25000 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan diameter | 4 cm |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| LED indicators | Activity, Power |
| Key lock | Yes |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 147 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 41 mm |
| Weight | 782 g |
| Packaging data | |
| Package width | 153 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 834 g |
| Packaging content | |
| Dust cover included | Yes |
| Cables included | SATA |
| Screws included | Yes |
| Number of lock keys included | 2 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

