USB-C Speakerphone Docking Station Mini Portable Conference Speaker 4K HDMI Mic/Speaker for Teams/Zoom
USB-C Speakerphone Docking Station Mini Portable Conference Speaker 4K HDMI Mic/Speaker for Teams/Zoom
Transform your work from home or office setup with the StarTech.com USB-C Speakerphone Docking Station. This compact and portable conference speaker enhances your audio experience on video calls, making it ideal for remote meetings.
With a sleek design, this docking station not only serves as a high-quality speakerphone but also connects seamlessly to your devices via USB-C. It supports 4K HDMI and features a 2x USB-A hub for your peripherals. Compatible with various operating systems, you can easily set it up and dive into your online meetings.
- Brand: StarTech.com
- Model: DKTBRSPMPD
- Connectivity: USB-C to VGA/4K HDMI
- Audio Range: 100 - 10000 Hz, Omnidirectional
- Operating Systems: Windows 10, Mac OS X (10.15 Catalina to 13.0 Ventura)
- Compatibility: Teams, Zoom, and other Softphones
- Portable Mini Design
- 2x USB-A Hub for additional connectivity
Available stock: 19
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Card reader integrated | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 600 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case height | 145 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |

