USB-C Multiport Adapter StarTech 4K HDMI 100W Power Delivery 3-Port USB Hub
USB-C Multiport Adapter StarTech 4K HDMI 100W Power Delivery 3-Port USB Hub
Maximize your productivity on the go with the StarTech USB-C Multiport Adapter, designed for seamless connectivity with your devices. Whether you're in the office or traveling, this portable dock provides versatility and multiple connection options at your fingertips.
This USB-C Mini Dock is ideal for delivering stunning 4K video output at 60Hz, allowing you to present your work beautifully. With 100W Power Delivery, you can charge your laptop while connecting to external displays and accessories through its three USB 3.0 ports.
- Video Output: 4K at 60Hz HDMI 2.0
- Power Delivery: 100W pass-through charging
- USB Ports: 3 x USB 3.0 Hub
- Audio Jack: 3.5 mm port
- Compatibility: USB-C with USB 3.2 Gen 1 support
- Color: Black, Silver
Available stock: 55
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black, Silver |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 83 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case width | 450 mm |
| Master (outer) case length | 340 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chipset | VIA Labs - VL102, VIA Labs - VL817, Parade - PS186 |

