Dual-DisplayPort KVM Cable 6ft 4K 60Hz USB 3.0 Compatible
Dual-DisplayPort KVM Cable 6ft 4K 60Hz USB 3.0 Compatible
Upgrade your setup with the StarTech.com Dual-DisplayPort KVM Cable, designed to allow seamless connection between your dual-monitor KVM switches and devices. Ideal for improving workflow efficiency, this 6ft cable enables you to control multiple systems with ease.
Experience stunning 4K resolution at 60Hz with this versatile cable, perfect for high-performance computing environments. Its universal compatibility ensures a hassle-free connection to any DisplayPort or USB-enabled device.
- Length: 6ft (1.8m)
- Supports 4K resolution at 60Hz
- Connection Type: Dual DisplayPort and USB
- Speed: USB 3.0 at 5Gbps
- Compatible with DP 1.2/USB 3.0 combo devices
- Color: Black
- Connectors: 2 x DisplayPort + USB 3.2 Type-A
Available stock: 16
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DisplayPort |
| Connector 1 | 2 x DisplayPort + USB 3.2 Type-A |
| Connector 2 | 2 x DisplayPort + USB 3.2 Type-B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Weight | 320 g |
| Package width | 290 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 320 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |

