USB4 3ft USB-C Cable 40 Gbps 100W Power Delivery 8K Support
USB4 3ft USB-C Cable 40 Gbps 100W Power Delivery 8K Support
Experience lightning-fast data transfer and high-quality video output with the StarTech.com USB4 Cable. Ideal for anyone needing a reliable connection for data-intensive tasks, this cable is perfect for graphics professionals, gamers, or video editors.
With support for power delivery and data transfer speeds of up to 40 Gbps, you can charge your devices while transferring vast amounts of data seamlessly. The advanced compatibility with Thunderbolt 4/3 and USB 3.2 ensures that you can connect with a wide range of devices with ease.
- Length: 3ft (1m)
- USB-IF Certified USB-C Cable
- Data Transfer Speed: 40 Gbps
- Power Delivery: 100W
- Video Output: 8K at 60Hz
- Compatible with Thunderbolt 4/3, USB 3.2
- USB4 Gen 2x2 Standard
Available stock: 319
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB4 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 34 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Cable type | Round cable |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display Stream Compression (DSC) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Cable diameter | 5 mm |
| Weight | 53 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 150 pc(s) |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |

