StarTech 8 Inch White Nylon Cable Ties, 50 Pack - Heavy-Duty 50lb Zip Ties
StarTech 8 Inch White Nylon Cable Ties, 50 Pack - Heavy-Duty 50lb Zip Ties
Keep your cables and wires organized effortlessly with these StarTech.com 8\" Cable Ties. Designed for durability and ease of use, these self-locking zip ties are perfect for both home and office environments.
Featuring a curved tip, these releasable cable ties allow for quick adjustments, making them ideal for various bundling tasks. With a robust tensile strength of 50lbs, they can handle heavy-duty applications with ease.
- Length: 8\" (20cm)
- Width: 1/8\" (4mm)
- Bundle Diameter: 2-1/8\" (55mm)
- Tensile Strength: 50lb (22kg)
- Material: Nylon
- Color: White
- Temperature Range: -40 to 85 °C
- Quantity: 50 Pack
- Certification: 94V-2/UL Listed
Available stock: 20
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Releasable cable tie |
| Product colour | White |
| Material | Nylon, Plastic |
| Maximum bundle diameter | 4 cm |
| Identification tag | No |
| UL 94 flammability standard | V2 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Length | 5 mm |
| Width | 200 mm |
| Height | 1 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 148.5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |
| Master (outer) case width | 446 mm |
| Master (outer) case length | 371 mm |
| Master (outer) case height | 433 mm |
| Products per master (outer) case | 130 pc(s) |

