32 Inch 499P9H/00 UltraWide Dual Quad HD Curved Monitor 5120 x 1440 Pixels 5ms Response Time
32 Inch 499P9H/00 UltraWide Dual Quad HD Curved Monitor 5120 x 1440 Pixels 5ms Response Time
Experience immersive productivity with the Philips P Line 32:9 SuperWide curved monitor. Perfect for professionals and multitaskers, this monitor's expansive screen allows you to view multiple applications seamlessly, enhancing your workflow.
Whether for gaming, graphic design, or business use, the UltraWide Dual Quad HD resolution ensures stunning visuals and crisp detail, while the quick 5 ms response time minimizes motion blur during fast-paced activities.
- Screen Size: 32 Inch (124 cm)
- Resolution: 5120 x 1440 pixels
- Display Type: LCD
- Curve: SuperWide 32:9
- Response Time: 5 ms
- Color: Black
Available stock: 34
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 124 cm (48.8") |
| Display resolution | 5120 x 1440 pixels |
| HD type | UltraWide Dual Quad HD |
| Native aspect ratio | 32:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Display surface | Matt |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 1800R |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440, 3440 x 1440, 5120 x 1440 |
| Aspect ratio | 32:9 |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Maximum refresh rate | 70 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Pixel density | 109 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 230 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 70 Hz |
| Viewable size, horizontal | 119.3 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 230 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 70 Hz |
| Sync-on-green (SOG) | Yes |
| Display diagonal (metric) | 124 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 2H |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 103% |
| sRGB coverage (typical) | 121% |
| NTSC coverage (typical) | 100% |
| Adobe RGB coverage | 91% |
| Screen curvature | 180 cm |
| 3D | No |
| Separate H/V sync | Yes |
| DCI-P3 coverage | 91% |
| Display sRGB | Yes |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Component video sync | Separate sync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Audio input | No |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 52 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 94 kWh |
| Power consumption (typical) | 41.25 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0 W |
| Power consumption (PowerSave) | 43.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 1194 mm |
| Depth (with stand) | 303 mm |
| Height (with stand) | 568 mm |
| Weight (with stand) | 15.3 kg |
| Width (without stand) | 1194 mm |
| Depth (without stand) | 156 mm |
| Height (without stand) | 369 mm |
| Weight (without stand) | 11 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1308 mm |
| Package depth | 553 mm |
| Package height | 384 mm |
| Package weight | 21.5 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C to USB Type-C, USB Type-C to USB Type-A, AC |
| Manual | Yes |
| Bundled software | SmartControl |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Doesn't contain | PVC/BFR, Mercury |
| Other features | |
| HBR3 support | Yes |
| On/off switch | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| TV tuner integrated | No |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| Exterior finish type | Textured |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| EasyRead mode | Yes |
| LowBlue mode | Yes |
| Philips SmartUniformity | 97 - 102% |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE |
| Picture enhancement | SmartImage |
| MultiView | PBP (2 x devices) |
| Regulatory Approvals | CCC; CECP; KCC; PSE; VCCI; J-MOSS; BSMI; RCM; CE Mark; FCC Class B; PSB; E-standby; UKRAINIAN; ICES-003; CU-EAC; cETLus; TUV/GS; TUV Ergo; MEPS; CEL; KC; CB |
| Delta E | 2 |
| Mean time between failures (MTBF) | 70000 h |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wake-on-LAN | Yes |
| Supplied AC adapter type | 5120 x 1440 @ 60 Hz |
| Certification | CCC, CECP, KCC, PSE, VCCI, J-MOSS, BSMI, RCM, CE Mark, FCC Class B, PSB, E-standby, UKRAINIAN, ICES-003, CU-EAC, cETLus, TUV/GS, TUV Ergo, SEMKO, MEPS, CEL, KC, CB |
| Recycling data | |
| Total amount of recyclable materials | 85% |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Post-consumer recycled plastic | 85% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |

