25 Inch Philips Evnia 5000 Full HD LCD Monitor 1920x1080 1ms Response Time
25 Inch Philips Evnia 5000 Full HD LCD Monitor 1920x1080 1ms Response Time
Enhance your viewing experience with the Philips Evnia 5000 monitor, designed specifically for immersive visuals and rapid responsiveness. Ideal for both gaming and professional tasks, this monitor brings your content to life with stunning clarity.
Featuring a sleek 24.5-inch display with Full HD resolution, the Philips Evnia 5000 ensures every detail is represented accurately. Its 1 ms response time delivers fast-paced action without motion blur, making it perfect for gamers and multimedia enthusiasts.
- Screen Size: 24.5 inches (62.2 cm)
- Resolution: Full HD 1920 x 1080 pixels
- Panel Type: LCD
- Response Time: 1 ms
- Color: Grey
Available stock: 8
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 62.2 cm (24.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | Fast IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Response time (fast) | 0.5 ms |
| Pixel pitch | 0.2829 x 0.2829 mm |
| Pixel density | 90 ppi |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Viewable size, horizontal | 54.3 cm |
| Viewable size, vertical | 30.3 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 440 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 390 Hz |
| Display diagonal (metric) | 62.2 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 110% |
| NTSC coverage (typical) | 93% |
| Adobe RGB coverage | 86% |
| DCI-P3 coverage | 84% |
| Display sRGB | Yes |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Component video sync | Separate sync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Grey |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Power consumption (typical) | 25.83 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 557 mm |
| Depth (with stand) | 239 mm |
| Height (with stand) | 508 mm |
| Weight (with stand) | 5.09 kg |
| Width (without stand) | 557 mm |
| Depth (without stand) | 64 mm |
| Height (without stand) | 331 mm |
| Weight (without stand) | 3.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 8.07 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power, USB |
| Manual | Yes |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Low input lag | Yes |
| Exterior finish type | Textured |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; FCC Class B; ICES-003; CU-EAC; EAEU RoHS; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART |
| Delta E | 2 |
| EasyRead mode | Yes |
| LowBlue mode | Yes |
| Philips SmartUniformity | 93 - 105% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Recycling data | |
| Recyclable packaging material | 100% |

