24 Inch Philips 5000 Series Full HD LCD Monitor 1920 x 1080 4ms Response Time
24 Inch Philips 5000 Series Full HD LCD Monitor 1920 x 1080 4ms Response Time
Upgrade your workspace with the Philips 5000 Series 24 Inch Full HD monitor, designed for both work and play. With stunning visuals and fast response times, you’ll enjoy a clearer and more efficient viewing experience.
This monitor is ideal for professionals, gamers, and casual users alike. The combination of its 1920 x 1080 pixels resolution and 4 ms response time ensures smooth visuals, making it perfect for multitasking and media consumption.
- Screen Size: 60.5 cm (23.8 inches)
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Display Type: LCD
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 13
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Display surface | Matt |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Response time (fast) | 1 ms |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Pixel density | 92.56 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 120.9% |
| NTSC coverage (typical) | 104.8% |
| Display sRGB | Yes |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery |
| Component video sync | Separate sync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio output | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 22 kWh |
| Power consumption (typical) | 24.2 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Depth (with stand) | 198 mm |
| Height (with stand) | 494 mm |
| Weight (with stand) | 4.37 kg |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Depth (without stand) | 43 mm |
| Height (without stand) | 336 mm |
| Weight (without stand) | 2.71 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 526 mm |
| Package weight | 7.65 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, USB Type-C, AC |
| Manual | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Mac OS X Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Exterior finish type | Textured |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; CU-EAC; EAEU RoHS; FCC Class B; ICES-003; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART |
| EasyRead mode | Yes |
| LowBlue mode | Yes |
| Energy efficiency class (old) | F |
| Weight | 2.71 kg |
| Height | 336 mm |
| Width | 540 mm |
| Depth | 43 mm |
| Compliance certificates | RoHS |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Certification | CB, CE Mark, CU-EAC, EAEU RoHS, FCC Class B, ICES-003, TUV/ISO9241-307, TUV-BAUART |
| Recycling data | |
| Recyclable packaging material | 100% |

