27 Inch 4K Ultra HD Computer Monitor Philips 3000 Series 3840 x 2160 LCD
27 Inch 4K Ultra HD Computer Monitor Philips 3000 Series 3840 x 2160 LCD
Enhance your viewing experience with the Philips 3000 Series 27B1U3900/00 computer monitor. With stunning 4K Ultra HD resolution, this 27-inch display brings your content to life, making it ideal for both work and entertainment.
Designed for clarity and precision, this LCD monitor features a fast 4 ms response time, ensuring smooth visuals during intense applications like gaming or video editing.
- Screen Size: 68.6 cm (27 inches)
- Resolution: 3840 x 2160 pixels
- Display Type: 4K Ultra HD LCD
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 11
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.1554 x 0.1554 mm |
| Pixel density | 163 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 140 kHz |
| Vertical scan range | 23 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Sync-on-green (SOG) | Yes |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99.9% |
| NTSC coverage (typical) | 116% |
| Display sRGB | Yes |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Fast charging | Yes |
| Component video sync | Separate Sync, Sync-on-green (SOG) |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Audio output | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -180 - 180° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 25.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 20.2 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 613 mm |
| Depth (with stand) | 205 mm |
| Height (with stand) | 524 mm |
| Weight (with stand) | 6.65 kg |
| Width (without stand) | 613 mm |
| Depth (without stand) | 54 mm |
| Height (without stand) | 366 mm |
| Weight (without stand) | 4.75 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 471 mm |
| Package weight | 10.1 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Doesn't contain | BFR, PVC |
| Other features | |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| LowBlue mode | Yes |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, EMF, ETL, Federal Communications Commission (FCC), ICES, RoHS, TÜV mark, UKCA |
| Recycling data | |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Post-consumer recycled plastic | 85% |

