21.5 Inch Full HD LCD Monitor 1920 x 1080 4ms Response Time
21.5 Inch Full HD LCD Monitor 1920 x 1080 4ms Response Time
Experience vibrant visuals and clarity with the Philips 21.5-inch Full HD LCD monitor, ideal for both work and leisure. You’ll enjoy stunning detail in your favorite movies, games, and everyday tasks.
This monitor features a high-definition resolution and a rapid response time, making it a great choice for gamers and professionals alike. It enhances your productivity with sharp images that bring your content to life.
- Screen Size: 21.5 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Panel Type: LCD
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 263
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 500000000:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2493 x 0.241 mm |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 85 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Display diagonal (metric) | 54.6 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 102% |
| NTSC coverage (typical) | 88% |
| Performance | |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 0 - 180° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Power consumption (typical) | 13.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 200 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 493 mm |
| Depth (with stand) | 205 mm |
| Height (with stand) | 439 mm |
| Weight (with stand) | 4.16 kg |
| Width (without stand) | 439 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Height (without stand) | 286 mm |
| Weight (without stand) | 2.44 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 6.73 kg |

