Full HD 24 Inch Philips 2000 Series Monitor 1920x1080 4ms Response Time
Full HD 24 Inch Philips 2000 Series Monitor 1920x1080 4ms Response Time
Enhance your viewing experience with the Philips 2000 Series monitor, designed to deliver crisp Full HD visuals for your work and entertainment needs. With its 23.8-inch display, this monitor is perfect for multitasking and creating a comfortable workspace.
Whether you're browsing the web, watching videos, or working on detailed projects, the Philips monitor ensures vibrant colors and sharp details. The 4 ms response time minimizes motion blur, making it ideal for fast-paced content.
- Screen Size: 60.5 cm (23.8 inches)
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Panel Type: LCD
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 51
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Pixel density | 93 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 140 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 60.47 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour depth | 8 bit |
| sRGB coverage (typical) | 110% |
| NTSC coverage (typical) | 96% |
| Display sRGB | Yes |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Component video sync | Separate sync, Sync-on-green (SOG) |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | B |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 9 kWh |
| Power consumption (typical) | 11.42 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 8.2 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 542 mm |
| Depth (with stand) | 181 mm |
| Height (with stand) | 425 mm |
| Weight (with stand) | 2.91 kg |
| Width (without stand) | 542 mm |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| Height (without stand) | 320 mm |
| Weight (without stand) | 2.63 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 4.9 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Exterior finish type | Textured |
| Picture enhancement | SmartImage |
| Regulatory Approvals | CB, CE Marking, CEL, CCC, CECP, UKCA, EMF, FCC, ICES-003, EPA |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Adaptive synchronisation | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| LowBlue mode | Yes |
| (cdm) Software / function | SmartControl |
| Compliance certificates | RoHS, TÜV mark |
| Mean time between failures (MTBF) | 70000 h |
| Recycling data | |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Post-consumer recycled plastic | 85% |

