27 Inch Full HD LCD Monitor Philips 1000 Series 1920 x 1080 4ms Response Time
27 Inch Full HD LCD Monitor Philips 1000 Series 1920 x 1080 4ms Response Time
Experience stunning visuals and smooth performance with the Philips 1000 Series 27-inch Full HD monitor. Ideal for both work and play, this monitor elevates your viewing experience with crisp details and vibrant colors.
Designed for everyday use, the Philips 1000 Series monitor delivers a fast response time of just 4 ms, ensuring fluid motion and reduced ghosting in fast-paced scenes. Whether you're working on spreadsheets or enjoying your favorite movies, this monitor is an excellent addition to your setup.
- Screen Size: 27 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Display Type: LCD
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 221
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Response time (fast) | 1 ms |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Pixel density | 81.59 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 60 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 115 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Display sRGB | Yes |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Component video sync | Separate sync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Power consumption (typical) | 18.8 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 617 mm |
| Depth (with stand) | 211 mm |
| Height (with stand) | 457 mm |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Width (without stand) | 617 mm |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| Height (without stand) | 357 mm |
| Weight (without stand) | 3.58 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 6.62 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Manual | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Mac OS X Windows 11 / 10 |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| EasyRead mode | Yes |
| LowBlue mode | Yes |
| Compliance certificates | BSMI, CB, EAC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, RoHS, cTUVus, VCCI |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Recycling data | |
| Recyclable packaging material | 100% |

