TPU Phone Case for Samsung Galaxy A55 5G Transparent Cover
TPU Phone Case for Samsung Galaxy A55 5G Transparent Cover
Protect your Samsung Galaxy A55 5G with the sleek and stylish PanzerGlass SAFE. TPU case. This transparent cover offers a perfect balance of durability and aesthetics, allowing your phone’s design to shine while keeping it safe from daily wear and tear.
Ideal for those who value both protection and design, this case provides a snug fit and easy access to all buttons and ports. Its soft TPU material absorbs shocks and prevents scratches, ensuring long-lasting use for your device.
- Material: TPU
- Compatibility: Samsung Galaxy A55 5G
- Color: Transparent
- Design: Slim and lightweight
Available stock: 12
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Colour name | Transparent |
| Compatibility | Samsung - Galaxy new A54 5G |
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80.7 mm |
| Depth | 11.6 mm |
| Height | 164.4 mm |
| Thickness | 1.16 cm |
| Weight | 35 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 38 g |
| Package type | Hanging box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 3926909090 |

