Samsung Galaxy A33 5G Screen Protector Scratch Shock Resistant Dry Application
Samsung Galaxy A33 5G Screen Protector Scratch Shock Resistant Dry Application
Protect your Samsung Galaxy A33 5G with the PanzerGlass SAFE. screen protector, designed to keep your device safe from scratches and shocks.
This high-quality screen protector is ideal for everyday use, providing transparent protection without compromising your device's display quality. Its dry application makes installation quick and hassle-free.
- Compatible with Samsung Galaxy A33 5G
- Dry application for easy installation
- Scratch resistant and shock resistant
- Transparent design for clear visibility
- Includes 1 piece
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Protector type | Clear screen protector |
| Compatibility | Samsung - Galaxy A33 5G |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Brand compatibility | Samsung |
| Installation type | Full adhesive |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Dry application | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Screen size HxW | 154.7 x 68.96 mm |
| Width | 69 mm |
| Thickness | 0.66 mm |
| Depth | 0.66 mm |
| Height | 154.7 mm |
| Weight | 14 g |
| Packaging content | |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning kit | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package width | 108 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 60 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |

