iPhone 16 2-in-1 Protection Bundle - PanzerGlass SAFE Scratch & Shock Resistant
iPhone 16 2-in-1 Protection Bundle - PanzerGlass SAFE Scratch & Shock Resistant
Protect your iPhone 16 with the PanzerGlass SAFE 2-in-1 Protection Bundle. Designed for everyday wear and tear, this bundle ensures your device remains in pristine condition.
Ideal for those who value durability and clarity, it features advanced scratch and shock resistance while maintaining a transparent design for your device's aesthetic.
- Compatible with Apple iPhone 16
- Dry application for easy installation
- Scratch resistant for added durability
- Shock resistant to protect against accidental drops
- Transparent design to showcase your original phone style
- Includes 1 protection piece
Available stock: 50
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Protector type | Clear screen protector |
| Compatibility | Apple - iPhone 16 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Brand compatibility | Apple |
| Installation type | Full adhesive |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Dry application | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Screen size HxW | 141.92 x 65.9 mm |
| Width | 65.9 mm |
| Thickness | 0.66 mm |
| Depth | 0.66 mm |
| Height | 141.9 mm |
| Weight | 53 g |
| Packaging content | |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning kit | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Installation tray | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package width | 108 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 85 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |

