2-Way Privacy Screen Protector for iPhone 17 & 16 Pro Scratch & Shock Resistant
2-Way Privacy Screen Protector for iPhone 17 & 16 Pro Scratch & Shock Resistant
Enhance your privacy and protect your iPhone 17 or iPhone 16 Pro with the PanzerGlass 2-Way Privacy Screen Protector. Designed specifically for these models, this screen protector ensures that only you can view your screen, keeping your personal information secured from prying eyes.
The ultra-wide fit and easy application with the EasyAligner make installation a breeze. You’ll enjoy peace of mind knowing your device is safeguarded against scratches and shocks, maintaining the clarity of your display.
- Compatible with iPhone 17 and iPhone 16 Pro
- 2-way privacy technology to protect your screen from side views
- Scratch resistant and shock resistant for optimal protection
- EasyAligner included for simple installation
- Transparent design maintains the display’s clarity
Available stock: 4
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Protector type | Clear screen protector |
| Compatibility | Apple - iPhone 17, Apple - iPhone 16 Pro |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Brand compatibility | Apple |
| Installation type | Full adhesive |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Dry application | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Screen size HxW | 145.75 x 67.64 mm |
| Width | 67.6 mm |
| Thickness | 0.75 mm |
| Depth | 0.75 mm |
| Height | 145.8 mm |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning kit | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Installation tray | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package width | 108 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 55 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |

