NETGEAR AGM731F network transceiver module
NETGEAR AGM731F network transceiver module
1 people are viewing this product
Regular price
£116.83 GBP
Sale price
£116.83 GBP
Regular price
£139.03 GBP
Shipping calculated at checkout.
NETGEAR SFP 1G Ethernet Fiber Module for Managed Switches, Fiber optic, 1250 Mbit/s, SFP, LC, 50/125,62.5/125 µm, SX
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125,62.5/125 µm |
| SFP transceiver standard | SX |
| Maximum transfer distance | 1000 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Duplex system | Full |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Mean time between failures (MTBF) | 87658 h |
| Power | |
| Input voltage | 3.3 V |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Safety | UL 1950, CSA 22.2 No.60 950 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 57 mm |
| Depth | 13.8 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |

