HDMI 4K60Hz Cable with Ethernet 2m Male to Male Black
HDMI 4K60Hz Cable with Ethernet 2m Male to Male Black
Experience stunning visuals and exceptional performance with the Manhattan HDMI 4K@60Hz Cable. Perfect for connecting your devices, this cable ensures you enjoy Ultra HD quality whether you're streaming your favorite shows or gaming.
This 2-meter cable is CL3 rated for in-wall use, making it ideal for home theater setups or professional installations. Compatible with all 4K and 1080p devices, it's designed to deliver high-speed data transfer for optimal performance.
- Resolution: 4K@60Hz (Ultra HD 4k x 2k)
- Length: 2 meters
- Connector Type: Male to Male
- High-Speed Bandwidth: 18 Gbit/s
- CL3 rated for in-wall installation
- Lifetime Warranty
- 3D compatible
- Color: Black
Available stock: 22
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p, 2160p |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Bandwidth | 600 MHz |
| AWG wire size | 30 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Magnetically shielded | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CL3 CM UL 20276 ISO 9002 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

