USB-A to USB-B Cable 5m Hi-Speed 480 Mbps Black Male to Male
USB-A to USB-B Cable 5m Hi-Speed 480 Mbps Black Male to Male
Stay connected with the Manhattan USB-A to USB-B Cable, designed for seamless data transfer and reliable performance. Ideal for connecting printers, scanners, and other devices, this 5m cable ensures you have the reach you need.
Experience fast transfer speeds of up to 480 Mbps, making it perfect for your high-bandwidth devices. The durable black design ensures longevity, while the male to male connectors allow for easy plug-and-play functionality.
- Length: 5 meters
- Data Transfer Speed: 480 Mbps (USB 2.0)
- Connector Type: USB-A to USB-B, Male to Male
- Color: Black
- Warranty: Lifetime Warranty
Available stock: 678
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 120 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | UL 2725 USB 2.0 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

