Cat6 U/UTP Networking Cable 1m Purple RJ-45 High-Speed
Cat6 U/UTP Networking Cable 1m Purple RJ-45 High-Speed
Upgrade your network stability with the Lindy Cat6 U/UTP Networking Cable. Perfect for fast and reliable internet connectivity, this 1-meter cable is ideal for home or office setups.
Designed to support high-speed data transmission, the Lindy Cat6 cable ensures seamless performance for online gaming, streaming, and large file transfers.
- Type: Cat6 U/UTP
- Length: 1 meter
- Color: Purple
- Connectors: RJ-45 to RJ-45
- Ideal for high-speed networking applications
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| Cable length | 1 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| AWG wire size | 24 |
| Frequency | 250 MHz |
| Bend radius (min) | 6.9 cm |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, UL, California Proposition 65 |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 5.8 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 22.8 x 8.3 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 22.8 x 8.3 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

