Cat6 U/UTP Networking Cable 0.5m RJ-45 Grey
Cat6 U/UTP Networking Cable 0.5m RJ-45 Grey
Enhance your network performance with the Lindy Cat6 U/UTP Networking Cable. This 0.5m cable is ideal for connecting devices to your network for fast data transmission.
Designed for optimal performance, this networking cable features an RJ-45 connector for easy connectivity. Whether you’re setting up an office or simply need a reliable connection for home use, this cable provides a stable and efficient solution.
- Type: Cat6 U/UTP Network Cable
- Length: 0.5 meters
- Connectors: RJ-45 to RJ-45
- Color: Grey
Available stock: 78
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| AWG wire size | 24 |
| Frequency | 250 MHz |
| Bend radius (min) | 6.9 cm |
| Snagless cable boot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, UL, California Proposition 65 |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 5.8 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 22.8 x 8.3 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 22.8 x 8.3 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

