Lindy 47705 networking cable
Lindy 47705 networking cable
1 people are viewing this product
Regular price
£3.23 GBP
Sale price
£3.23 GBP
Regular price
£4.23 GBP
Shipping calculated at checkout.
Lindy 3m Cat.6 S/FTP Network Cable, Grey, 3 m, Cat6, S/FTP (S-STP), RJ-45, RJ-45, Grey
Available stock: 43
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Cable class | E |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| AWG wire size | 27 |
| Frequency | 250 MHz |
| Bend radius (min) | 7.4 cm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, UL, California Proposition 65 |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6.2 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 22.8 x 8.3 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 22.8 x 8.3 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Other features | |
| Category | 6 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

