Cat6A U/UTP Ultra Slim Network Cable 1m RJ-45 Grey
Cat6A U/UTP Ultra Slim Network Cable 1m RJ-45 Grey
Enhance your network connectivity with the Lindy 1m Cat6A U/UTP Ultra Slim Network Cable. Ideal for high-speed data transfer, this cable is perfect for both home and office use.
Designed for optimal performance, the ultra-slim design allows for flexible installation in tight spaces, making it an excellent choice for organizing your cables without sacrificing speed or reliability.
- Length: 1 meter
- Type: Cat6A U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Connectors: RJ-45 to RJ-45
- Color: Grey
Available stock: 73
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 1 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 28 |
| Frequency | 500 MHz |
| Bend radius (min) | 6 cm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Certification | RoHS, REACH, California Proposition 65 |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 11 x 28 x 6 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 11 x 28 x 6 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

