Cat6a Networking Cable 2m S/FTP RJ-45 Blue Cable
Cat6a Networking Cable 2m S/FTP RJ-45 Blue Cable
Upgrade your connectivity with the Lindy Cat6a Networking Cable, designed for high-speed data transmission up to 10 Gbps. Ideal for home networks, offices, or data centers, this cable ensures reliable internet connections.
Featuring S/FTP shielding, the Lindy cable minimizes interference and enhances performance. Its durable construction and RJ-45 connectors make it perfect for both wired and wireless network setups.
- Type: Cat6a
- Length: 2 meters
- Shielding: S/FTP (S-STP)
- Connectors: RJ-45 to RJ-45
- Color: Blue
Available stock: 68
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 2 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Bend radius (min) | 7.2 cm |
| Snagless cable boot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 21.5 x 8.3 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 21.5 x 8.3 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

