34 Inch LG 34U511A-B Ultrawide Monitor 2560x1080 1ms LED Display
34 Inch LG 34U511A-B Ultrawide Monitor 2560x1080 1ms LED Display
Enhance your viewing experience with the LG 34U511A-B Ultrawide Monitor. Ideal for both gaming and productivity, this monitor offers stunning visuals and quick response time.
With its expansive 34-inch screen and WFHD resolution, you can enjoy a more immersive experience while multi-tasking or engaging in your favorite games. The fast 1 ms response time ensures smooth motion and reduces blurring, making it perfect for fast-paced content.
- Screen Size: 34 inches
- Resolution: 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- Panel Type: LED
- Response Time: 1 ms
- Color: Black
Available stock: 92
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Display resolution | 2560 x 1080 pixels |
| HD type | WFHD |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Display brightness (peak) | 320 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.3124 x 0.31 mm |
| Display diagonal (metric) | 87 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR Effect, High Dynamic Range (HDR) 400 |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| Performance | |
| Flicker-free technology | Yes |
| Smart modes | Energy saving |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 28.9 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 39.6 kWh |
| Power consumption (typical) | 31 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Annual energy consumption | 45 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 816.5 mm |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Height (with stand) | 486.7 mm |
| Weight (with stand) | 7.6 kg |
| Width (without stand) | 816.5 mm |
| Depth (without stand) | 45.5 mm |
| Height (without stand) | 365.3 mm |
| Weight (without stand) | 6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 910 mm |
| Package depth | 461 mm |
| Package height | 461 mm |
| Package weight | 9.9 kg |
| Packaging content | |
| Power adapter included | Yes |
| Other features | |
| Brand specific technologies | Black Stabilizer, Crosshair |
| Motion blur reduction | Yes |
| Energy efficiency class (old) | A |

