24 Inch Full HD LED Monitor Lenovo ThinkCentre TIO-24 Gen5 1920 x 1080 6ms Response Time
24 Inch Full HD LED Monitor Lenovo ThinkCentre TIO-24 Gen5 1920 x 1080 6ms Response Time
Enhance your workspace with the Lenovo ThinkCentre TIO-24 Gen5 monitor, designed to provide clear, vibrant visuals and responsive performance for your daily tasks.
This 23.8-inch Full HD monitor is ideal for professionals who demand quality and efficiency. Whether you’re working on detailed projects or enjoying multimedia content, experience crisp images with a resolution of 1920 x 1080 pixels and a speedy response time of 6ms.
- Screen Size: 60.5 cm (23.8 inches)
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Panel Type: LED
- Response Time: 6 ms
- Color: Black
Available stock: 13
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 6 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Response time (fast) | 4 ms |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Pixel density | 93 ppi |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Performance | |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Colour name | Raven Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black, Red |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15.5 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -5 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23.5° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 34 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 539.8 mm |
| Depth (with stand) | 207.6 mm |
| Height (with stand) | 539.6 mm |
| Weight (with stand) | 6 kg |
| Width (without stand) | 539.8 mm |
| Depth (without stand) | 72.8 mm |
| Height (without stand) | 367.6 mm |
| Weight (without stand) | 3.7 kg |
| Bezel width (side) | 2 mm |
| Bezel width (top) | 2 mm |
| Bezel width (bottom) | 4.6 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC |
| Power adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Power cable length | 1 m |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 10 Windows 11 |
| Certification | EPEAT Gold Registered EU Energy Label (D-class) ENERGY STAR Certified TCO Certified 9.0 TCO edge 2.0 Volatile Organic Compound Certification RoHS compliant Eyesafe Certified 2.0 TÜV Rheinland Eye Comfort Certification TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |

