21.5 Inch iiyama ProLite XUB2293HSU-B7 Full HD LED Monitor 1920 x 1080 1ms Response Time
21.5 Inch iiyama ProLite XUB2293HSU-B7 Full HD LED Monitor 1920 x 1080 1ms Response Time
Enhance your viewing experience with the 21.5 Inch iiyama ProLite XUB2293HSU-B7 Full HD Monitor. It’s perfect for everyday use, providing sharp visuals and quick response times for gaming, work, or entertainment.
With a resolution of 1920 x 1080 pixels, this monitor delivers stunning Full HD quality. Its 1 ms response time ensures smooth motion, making it ideal for fast-paced activities. Enjoy vibrant colors and deep blacks with the LED backlight technology.
- Screen Size: 21.5 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Response Time: 1 ms
- Display Technology: LED
- Color: Black
Available stock: 208
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.249 x 0.249 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 110 kHz |
| Viewable size, horizontal | 47.9 cm |
| Viewable size, vertical | 26 cm |
| Display diagonal (metric) | 54.5 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 96% |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| Number of downstream ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -60 - 60° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15.4 kWh |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 492 mm |
| Depth (with stand) | 209.5 mm |
| Height (with stand) | 478.5 mm |
| Weight (with stand) | 3.9 kg |
| Width (without stand) | 492 mm |
| Depth (without stand) | 209.5 mm |
| Height (without stand) | 328.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 395 mm |
| Package weight | 5.3 kg |
| Package type | Box |
| USB cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Other features | |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, Eco, ACR, OD, MBR, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, blue light reducer, colour temp., user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rotate, OSD time), language, recall, miscellanous (soft and sharp, video mode adjust, opening logo, RGB range, LED, display information), input select, audio settings (volume, mute) |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Weight | 3.9 kg |
| Width | 492 mm |
| Depth | 209.5 mm |
| Control panel | Power, Menu, Adjustment/ Volume, Adjustment/ i-Style Colour, Input/ Exit |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |

