31.5 Inch iiyama ProLite 4K Ultra HD Monitor 3840 x 2160 2 ms Response Time
31.5 Inch iiyama ProLite 4K Ultra HD Monitor 3840 x 2160 2 ms Response Time
Experience stunning visuals and exceptional clarity with the iiyama ProLite XB3294UHSCP-B1 monitor. With a large 31.5-inch display, you can enjoy immersive 4K Ultra HD resolution for detailed pictures and vibrant colors.
This monitor is ideal for professionals and gamers alike, providing a fast 2 ms response time that minimizes motion blur, making it perfect for fast-paced environments. Whether for graphic design, video editing, or gaming, this display enhances your workflow and entertainment.
- Screen Size: 31.5 inches
- Resolution: 3840 x 2160 pixels (4K Ultra HD)
- Response Time: 2 ms
- Color: Black
Available stock: 11
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | VA |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Response time | 2 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.182 x 0.182 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 160 kHz |
| Viewable size, horizontal | 70.9 cm |
| Viewable size, vertical | 40.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| DDC/CI | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| NTSC coverage (typical) | 93% |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Graphics design |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B, USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of downstream ports | 4 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 95 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | Yes |
| Built-in KVM switch | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Number of OSD languages | 11 |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 33.1 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 58.5 kWh |
| Power consumption (typical) | 55 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 713.9 mm |
| Depth (with stand) | 245.5 mm |
| Height (with stand) | 598.5 mm |
| Weight (with stand) | 8.5 kg |
| Width (without stand) | 714 mm |
| Depth (without stand) | 56 mm |
| Height (without stand) | 420 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 790 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 510 mm |
| Package weight | 11.8 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort, USB Type-C |
| Quick start guide | Yes |
| DisplayPort cable length | 1.85 m |
| Power cable length | 1.85 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, Eco, ACR, OD, HDR, AdaptiveSync, X-Res technology, black tuner), colour settings (6-axis, i-Style colour, blue light reducer, gamma, RGB range, colour temp.), PiP/PiB ( PiP/PiB, sub source, PiP position, PiP size, swap), OSD (position H, position V, OSD time, background, DDC/CI control, display information), language, miscellaneous (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED, USB charge, USB-C speed), KVM, input select, audio settings (volume, mute, audio input), recall (recall all) |
| Weight | 8.5 kg |
| Width | 713.9 mm |
| Depth | 245.5 mm |
| Control panel | Joystick: Center: Power/ Menu, Up/ Input Select, Down, Left: i-Style Colour/ ECO/ Blue Light Reducer, Right/ Volume |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Certification | TCO Certified, CE, TÜV-GS, EAC, VCCI-B, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, REACH, UKCA |

