31.5 Inch iiyama ProLite Quad HD Monitor 2560 x 1440 Resolution 3ms Response Time
31.5 Inch iiyama ProLite Quad HD Monitor 2560 x 1440 Resolution 3ms Response Time
Elevate your viewing experience with the iiyama ProLite XB3270QSU-B1 monitor, designed for professionals and gamers alike. With a stunning 2560 x 1440 resolution on a large 31.5-inch screen, you’ll enjoy vibrant visuals and detailed imagery for any task.
This monitor is perfect for multitasking, immersive gaming, or high-definition video playback. Its 3 ms response time ensures smooth transitions, making it ideal for fast-paced action. Enjoy the powerful LED backlighting for better colors and deeper blacks, enhancing your overall viewing experience.
- Screen Size: 31.5 inches
- Resolution: 2560 x 1440 pixels (Quad HD)
- Response Time: 3 ms
- Display Type: LED
- Color: Black
Available stock: 93
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Quad HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 3 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Flat |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.272 x 0.272 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 90 kHz |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Colour depth | 8 bit |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of upstream ports | 3 |
| Number of downstream ports | 3 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26.9 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 0 kWh |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 726 mm |
| Depth (with stand) | 239.5 mm |
| Height (with stand) | 580 mm |
| Weight (with stand) | 8.6 kg |
| Height (without stand) | 440 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 810 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 512 mm |
| Package weight | 10.8 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Quick start guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, i-Style colour, ACR, Eco, OD, X-Res technology), colour settings ( gamma, RGB range, colour temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft), OSD (H. position, V. position, time, background, language), extra (reset, DDC/CI, LED, opening logo, Adpative Sync, display information), input select (source), audio settings (volume, mute) |
| Weight | 8.6 kg |
| Width | 726 mm |
| Depth | 239.5 mm |
| Control panel | Power, Menu, Up / Right / Volume, Down / Left / Eco, Input/ Exit |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, EAC, VCCI-B, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, REACH, UKCA |

