27 Inch Full HD LCD Monitor iiyama ProLite 1920 x 1080
27 Inch Full HD LCD Monitor iiyama ProLite 1920 x 1080
Enhance your viewing experience with the iiyama ProLite XB2797HSN-B1, a 27-inch Full HD LCD monitor designed for exceptional clarity and vibrant colors. Ideal for both work and entertainment, this monitor brings your content to life.
With a resolution of 1920 x 1080 pixels, you can enjoy sharp images that are perfect for multimedia applications, gaming, or professional tasks. The sleek black design complements any workspace, making it a functional and stylish choice.
- Screen Size: 27 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels
- Display Type: LCD
- Color: Black
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 115 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Office |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of downstream ports | 4 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -60 - 60° |
| Tilt adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 611.5 mm |
| Depth (with stand) | 209.5 mm |
| Height (with stand) | 547.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Height (without stand) | 403.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 691 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 8 kg |
| USB cable length | 1 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-C |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Other features | |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, ECO, ACR, OD, MBR, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, RGB range, colour temp., user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rotate, OSD time, OSD background, DDC/CI control, display information), language, extra 1 (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED, USB charge, USB-C speed, MST DP-out), extra 2 (shortcut key, Mac address, FW version), input select, audio settings (volume, mute), reset (reset all?) |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Weight | 5.4 kg |
| Width | 611.5 mm |
| Depth | 209.5 mm |
| Control panel | Joystick: Power/Menu (Centre), Up/Signal Select, Down, Left/Shortcut, Right/Volume |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Manufacturer warranty | 5 years (for details and eligible countries please check the Warranty section of our website) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |

