23.8 Inch iiyama ProLite Full HD LED Monitor 1ms Response Time
23.8 Inch iiyama ProLite Full HD LED Monitor 1ms Response Time
Experience stunning visuals with the iiyama ProLite XB2493HSU-B1 monitor, perfect for your home office or gaming setup. With a sleek design and rich Full HD resolution, your content truly comes to life.
This 23.8-inch display features a fast 1 ms response time, making it ideal for fast-paced games and movies. The high-definition image quality ensures that every detail is sharp and clear, enhancing your viewing experience whether you're working or playing.
- Screen Size: 23.8 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Panel Type: LED
- Response Time: 1 ms
- Color: Black
Available stock: 354
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 140 kHz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 96% |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| Number of downstream ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -60 - 60° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 12 kWh |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 250 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 539 mm |
| Depth (with stand) | 221.5 mm |
| Height (with stand) | 497 mm |
| Weight (with stand) | 5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 395 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Package type | Box |
| USB cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Other features | |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, ECO, ACR, OD, motion blur reduction, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, blue light reducer, RGB range, colour temperature, user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rotate, OSD time, OSD background, DDC/CI control, display information), language, extra1 (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED), extra 2 (shortcut key, FW version), input select, audio settings (volume, mute audio), reset (reset all) |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Weight | 5 kg |
| Width | 539 mm |
| Depth | 221.5 mm |
| Control panel | Joystick: Centre: Power/Menu, Up/Signal Select, Down, Left/Submenu, Right/Volume |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |

