iiyama ProLite T2452MSC-W1AG computer monitor
iiyama ProLite T2452MSC-W1AG computer monitor
1 people are viewing this product
Regular price
£239.84 GBP
Sale price
£239.84 GBP
Regular price
£328.58 GBP
Shipping calculated at checkout.
iiyama ProLite T2452MSC-W1AG, 60.5 cm (23.8\"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 5 ms, White
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Touch technology | Multi-touch |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Display brightness | 345 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 76 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Surface hardness | 7H |
| Performance | |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Palm rejection | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | White |
| Front bezel colour | White |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Touch port | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 90° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Number of OSD languages | 10 |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15.8 kWh |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (standby) | 0.7 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.8 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 567 mm |
| Depth (with stand) | 253.5 mm |
| Height (with stand) | 385 mm |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Width (without stand) | 567 mm |
| Depth (without stand) | 43.5 mm |
| Height (without stand) | 335.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 7.2 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Positional accuracy | 2 mm |
| User controls | Picture adjust (brightness, contrast, i-Style Color, adv. contrast, ECO, OverDrive, X-Res technology), color settings (gamma, RGB range, color temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft), OSD (horizontal pos., vertical pos., OSD time, OSD background, language, display information), extra (reset, DDC/CI, signal select, volume, mute, led, opening logo, touch switch) |
| Brightness | 345 cd/m² |
| Packaging content | Screwdriver |
| Active display area (W x H) | 527 x 296.5 mm |
| Touch method | stylus, finger, glove (latex) |
| USB ports quantity | 2 |
| Weight | 5.6 kg |
| Height | 385 mm |
| Width | 567 mm |
| Depth | 253.5 mm |
| Control panel | Menu, scroll up / ECO, scroll down / volume, select / input, power |
| Compliance certificates | CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |

