31.5 Inch 4K UHD Monitor iiyama ProGraphic 3840x2160 4ms Response Time
31.5 Inch 4K UHD Monitor iiyama ProGraphic 3840x2160 4ms Response Time
Enhance your visual productivity with the iiyama ProGraphic HB3201UHSNP-B1 computer monitor. Ideal for graphic designers, photographers, and anyone seeking stunning image clarity.
This 31.5-inch monitor delivers impressive 4K UHD resolution, ensuring you see every detail in your work. Whether you're editing photos or crafting graphics, this display meets your demanding needs with a swift 4 ms response time.
- Screen Size: 31.5 inches
- Resolution: 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.182 x 0.182 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 140 kHz |
| Viewable size, horizontal | 39.2 cm |
| Viewable size, vertical | 69.7 cm |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Colour gamut standard | DCI-P3, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Performance | |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | Yes |
| Built-in KVM switch | Yes |
| HDCP | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Swivel angle range | 180 - 360° |
| Tilt angle range | 5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | English, German, French, Spanish, Italian, Russian, Japanese, Czech, Dutch, Polish, Ukrainian |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 39.9 kWh |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 714.5 mm |
| Depth (with stand) | 260 mm |
| Height (with stand) | 588 mm |
| Weight (with stand) | 9 kg |
| Width (without stand) | 714.5 mm |
| Depth (without stand) | 260 mm |
| Height (without stand) | 438 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 815 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 515 mm |
| Package weight | 12.7 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Cables included | Power, USB, HDMI, DisplayPort, USB Type-C |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Power cable length | 1.8 m |

