27 Inch iiyama Full HD LED Monitor 1920x1080 0.2ms Response Time
27 Inch iiyama Full HD LED Monitor 1920x1080 0.2ms Response Time
Enhance your viewing experience with the 27 Inch iiyama Full HD LED Monitor. Perfect for gaming, streaming, and productivity, this monitor offers impressive clarity and ultra-fast response times.
Designed for every user, the iiyama monitor delivers stunning visuals at 1920 x 1080 resolution. With a lightning-fast 0.2ms response time, it ensures minimal blur during fast-paced action, making it ideal for gaming and high-definition video playback.
- Screen Size: 27 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Panel Type: LED
- Response Time: 0.2 ms
- Color: Black
Available stock: 42
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 0.2 ms |
| Response time (MPRT) | 0.2 ms |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Maximum refresh rate | 280 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 292 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 292 kHz |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour depth | 8 bit |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of downstream ports | 4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21.2 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 30.8 kWh |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 614.5 mm |
| Depth (with stand) | 213 mm |
| Height (with stand) | 550.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Width (without stand) | 614.5 mm |
| Depth (without stand) | 213 mm |
| Height (without stand) | 400.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 432 mm |
| Package weight | 7.5 kg |
| Package type | Box |
| USB cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Quick start guide | Yes |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, ACR, Eco, blue light reducer, Black Tuner, motion blur reducer, gamma), input select (input source), audio adjust (volume, mute), store user settings (user modes), colour settings (colour temperature, 6-axis, user preset), image adjust (i-Style Colour, X-res technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode), image adjust (video mode adjust, HDR), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, OSD rotate, FreeSync Premium, power LED, DDC/CI, USB charge), display information, reset |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Weight | 5.4 kg |
| Width | 614.5 mm |
| Depth | 213 mm |
| Control panel | Power, Joystick (Menu / Up / Down / Left / Right), Signal Select, Volume +, Volume -, Power |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |

