31.5 Inch iiyama G-MASTER 4K Ultra HD Gaming Monitor 3840 x 2160 LED
31.5 Inch iiyama G-MASTER 4K Ultra HD Gaming Monitor 3840 x 2160 LED
Experience stunning visuals and immersive gameplay with the iiyama G-MASTER GB3261UHSCP-B1 computer monitor. This 31.5-inch display offers breathtaking 4K Ultra HD resolution, making it ideal for gamers and content creators alike.
With a resolution of 3840 x 2160 pixels, you'll enjoy crystal-clear images and vibrant colors. Whether you're gaming, streaming, or working, this monitor elevates your visual experience to new heights.
- Screen Size: 31.5 inches
- Resolution: 3840 x 2160 pixels (4K Ultra HD)
- Display Technology: LED
- Color: Black
Available stock: 8
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Response time (MPRT) | 0.6 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.182 x 0.182 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 340 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 145 Hz |
| Viewable size, horizontal | 69.7 cm |
| Viewable size, vertical | 39.2 cm |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Colour depth | 8 bit |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B, USB Type-C |
| Number of upstream ports | 2 |
| Number of downstream ports | 4 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 95 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Built-in KVM switch | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32.3 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 51 kWh |
| Power consumption (typical) | 48 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 32 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 2 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 714 mm |
| Depth (with stand) | 290 mm |
| Height (with stand) | 603 mm |
| Weight (with stand) | 8.6 kg |
| Height (without stand) | 453 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 790 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 510 mm |
| Package weight | 12.1 kg |
| Package type | Box |
| USB cable length | 1 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Quick start guide | Yes |
| DisplayPort cable length | 1.85 m |
| HDMI cable length | 1.85 m |
| Power cable length | 1.85 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, overdrive, HDR, FreeSync Premium, adv. contrast, night mode, blue light reducer, motion blur reduction, gamma), input select (auto, manual / HDMI1, HDMI2, DP, USB-C), audio adjust (volume, mute), store user setting (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style color, X-Res Technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, power LED, USB-C speed, DDCI/CI control, USB charge), setup menu (PIP/PBP, KVM, DSC compression), display information, reset (reset all) |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Weight | 8.6 kg |
| Width | 714 mm |
| Depth | 290 mm |
| Control panel | Joystick: power / menu (center), up / signal select, down, left / i-Style colour / night mode / blue light reducer, right / volume |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |

