27 Inch G-MASTER QLED Computer Monitor 2560x1440 1ms Response Time
27 Inch G-MASTER QLED Computer Monitor 2560x1440 1ms Response Time
Enhance your gaming or work setup with the iiyama G-MASTER G2741QSU-B1 computer monitor. With stunning 2560 x 1440 resolution and a lightning-fast 1 ms response time, you can enjoy crisp visuals and smooth gameplay.
This 27-inch QLED monitor is perfect for gamers and professionals alike who demand vibrant colors and high detail in their displays. The impressive Ultra HD quality makes it ideal for multitasking and immersive gaming experiences.
- Screen Size: 27 inches
- Resolution: 2560 x 1440 pixels
- Panel Technology: QLED
- Response Time: 1 ms
- Color: Black
Available stock: 15
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | QLED |
| Panel type | IPS |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 212 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| Number of downstream ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 4 - 22° |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17.1 kWh |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 613 mm |
| Depth (with stand) | 349 mm |
| Height (with stand) | 433.5 mm |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 688 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 442 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, Adaptive Sync, Adv. Contrast, Night Mode, Motion Blur Reduction, Gamma), input select (Auto/Manual, HDMI, DP), audio settings (volume, mute audio), store user settings (user modes), colour settings (6-Axis, colour temperature, user preset, i-style colour, blue light reducer, black tuner), image adjust (sharpness, RGB range, video mode adjust, x-res technology), language, setup menu (OSD h. position, OSD v. position, OSD time, OSD background, OSD rotate, opening logo, power LED, ddc/ci control), display information, reset (reset all) |
| Weight | 4 kg |
| Height | 433.5 mm |
| Width | 613 mm |
| Depth | 349 mm |
| Control panel | Joystick / Power Button: Power / Menu (Center), Up / Input Select, Down, Right / Volume / Mute Audio, Left / Brightness / Adaptive Sync / Night Mode / Motion Blur Reduction / i-Style Colour / ECO |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |

