iiyama G-MASTER 45"LCD Curved Bus. UWQHD computer monitor
iiyama G-MASTER 45"LCD Curved Bus. UWQHD computer monitor
1 people are viewing this product
Regular price
£532.63 GBP
Sale price
£532.63 GBP
Regular price
£601.87 GBP
Shipping calculated at checkout.
iiyama G-MASTER 45\"LCD Curved Bus. UWQHD, 113 cm (44.5\"), 5120 x 1440 pixels, Dual QHD, LED, 0.8 ms, Black
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 113 cm (44.5") |
| Display resolution | 5120 x 1440 pixels |
| HD type | Dual QHD |
| Native aspect ratio | 32:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| Backlight type | LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time | 0.8 ms |
| Response time (MPRT) | 0.8 ms |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.212 x 0.212 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 260 kHz |
| Viewable size, horizontal | 108.8 cm |
| Viewable size, vertical | 30.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 260 kHz |
| Display diagonal (metric) | 113 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| DDC/CI | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| NTSC coverage (typical) | 80% |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| ConnectShare (USB) | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of downstream ports | 3 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| KVM switch ports quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 3 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Number of OSD languages | 9 |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 37 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 67 kWh |
| Power consumption (typical) | 37 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 1090 mm |
| Depth (with stand) | 275 mm |
| Height (with stand) | 539 mm |
| Weight (with stand) | 11.2 kg |
| Height (without stand) | 409 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1260 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Package height | 470 mm |
| Package weight | 16.4 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort, USB Type-C |
| Power adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Brand specific technologies | Black Equalizer, Eye Saver |
| User controls | picture (brightness, contrast, black tuner, sharpness, OD, ACR, ECO Mode, X-Res technology), colour (warm, normal, cool, user colour, i-Style colour, blue light reducer), input select, PBP (PBP mode, sub win input, PBP swap, audio input), audio (volume, mute), language, OSD settings (OSD H. position, OSD V. position, OSD background, OSD time out, information), setup menu 1 (MST, DSC, KVM, USB-C, USB BC), setup menu 2 (video mode adjust, HDMI RGB range, direct drive, adaptive sync, MBR, HDR, opening logo, LED, memory recall) |
| Volume control | Buttons |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Weight | 11.2 kg |
| Width | 1090 mm |
| Depth | 275 mm |
| Control panel | Navigation (power) button: Center (Menu/Execution), Down (i-Style Colour), Up (Input Select), Right (Volume), Left (ECO Mode), Power |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |

