DisplayPort to VGA Adapter i-tec Black Cable Connector
DisplayPort to VGA Adapter i-tec Black Cable Connector
Enhance your connectivity options with the i-tec DisplayPort to VGA Adapter. This reliable gender changer allows you to connect your DisplayPort-equipped device to a VGA display effortlessly.
Ideal for business presentations or expanding your workstation setup, this adapter ensures that you can easily connect to projectors or monitors. Enjoy clear video quality while enjoying the convenience of its compact design.
- Type: DisplayPort to VGA Adapter
- Color: Black
- Direct connection from DisplayPort to VGA display
- Compact and lightweight design
Available stock: 34
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | VGA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 191 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 35 mm |
| Weight | 94 g |
| Packaging data | |
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package weight | 114 g |
| Package type | Polybag |

