i-tec Advance MYSAFEU312 storage drive enclosure
i-tec Advance MYSAFEU312 storage drive enclosure
1 people are viewing this product
Regular price
£7.68 GBP
Sale price
£7.68 GBP
Regular price
£10.06 GBP
Shipping calculated at checkout.
i-tec Advance MySafe AluBasic 2.5\" USB 3.0, HDD/SSD enclosure, 2.5\", Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III, 5 Gbit/s, USB connectivity, Black
Available stock: 74
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | 2.5" |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Supported storage drive heights | 9.5 mm |
| Ports & interfaces | |
| USB connectivity | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Design | |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 126 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 60 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 170 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

