LTO-8 Data Tape Cartridge 30TB WORM Storage HPE Ultrium
LTO-8 Data Tape Cartridge 30TB WORM Storage HPE Ultrium
Experience reliable data storage with the HPE LTO-8 Ultrium 30TB WORM Data Cartridge. Designed for efficient archival, this tape cartridge provides robust protection for your critical data.
Ideal for businesses looking to store vast amounts of data securely, this blank data tape offers a capacity of 30TB and a long lifespan of up to 30 years. Perfect for compliance and long-term data retention needs, it ensures your information is preserved safely.
- Format: LTO-8 Ultrium
- Storage Capacity: 30 TB
- Write-Once, Read-Many (WORM) functionality
- Durability: Up to 30 years
- Compression Ratio: 2.5:1
Available stock: 12
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Blank data tape |
| Native capacity | 30 TB |
| Media type | LTO |
| Compressed capacity | 30 TB |
| Tape life | 30 year(s) |
| Tracks quantity | 6656 |
| Data compression | 2.5:1 |
| Recording density | 525 kbit/inch |
| Product colour | Green |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 700 Mbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Tape size | 1.26 cm |
| Tape length | 960 m |
| Tape thickness | 5.6 µm |
| Width | 102 mm |
| Depth | 105.4 mm |
| Height | 21.5 mm |
| Weight | 280 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| WORM functionality | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717098 |

