HPE Intel I350-T4 1Gb 4-Port Ethernet Adapter PCIe Wired
HPE Intel I350-T4 1Gb 4-Port Ethernet Adapter PCIe Wired
Unlock superior network performance with the HPE Intel I350-T4 Ethernet Adapter. This reliable 4-port BASE-T adapter is designed to enhance your server's connectivity, making it ideal for businesses that require stable and efficient networks.
Featuring PCI Express technology, the I350-T4 allows for lightning-fast data transfer speeds up to 1Gbps. It's perfect for both internal configurations and external setups where dependable wired Ethernet is essential.
- Type: Ethernet Adapter
- Ports: 4 x 1Gb BASE-T
- Interface: PCI Express
- Speed: Up to 1 Mbit/s
- Wired Connectivity
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| PCI version | 2.0 |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 1 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Design | |
| Component for | Server |
| Internal | Yes |
| Compatible products | ProLiant DL325 Gen10+, ProLiant DL385 Gen10+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 214.9 mm |
| Depth | 246.9 mm |
| Height | 61.7 mm |
| Weight | 240 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |

