10Gb SFP+ SR Transceiver HPE BladeSystem c-Class LC InfiniBand
10Gb SFP+ SR Transceiver HPE BladeSystem c-Class LC InfiniBand
Enhance your network connectivity with the HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR Transceiver. This reliable transceiver provides high-speed connections for your data centers, ensuring optimal performance and efficiency.
Ideal for users seeking to expand their network capabilities, this 10Gb transceiver supports fiber optic connections and is designed to work seamlessly with HPE BladeSystem environments. Enjoy fast data transfer rates and robust connectivity options that meet your business needs.
- Type: 10Gb SFP+ SR Transceiver
- Connector: LC
- Compatibility: HPE BladeSystem c-Class
- Interface: InfiniBand/Fibre Optic
Available stock: 14
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable type | LC |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125,62.5/125 µm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |

