Toner Cartridge HP 658A Yellow Original 6000 Pages Compatible with LaserJet Printers
Toner Cartridge HP 658A Yellow Original 6000 Pages Compatible with LaserJet Printers
Businesses and home offices that require vibrant color printing will benefit from the HP 658A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge. With a page yield of up to 6000 pages, it ensures your documents always look professional and eye-catching.
This original HP toner cartridge provides consistent, high-quality results that enhance your printed materials, making it an essential accessory for any office environment. Its compatibility with HP LaserJet printers guarantees reliable performance and excellent print quality.
- Page Yield: Up to 6000 pages
- Color: Yellow
- Compatibility: HP LaserJet Printers
- Type: Original HP Toner Cartridge
Built for IT administrators and office managers who need dependable, high-quality printing solutions in business environments.
Available stock: 6
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 658 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M751 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | W2002A |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Home |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 1.04 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 483 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 198 mm |
| Package weight | 1.14 kg |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545710961 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1127 x 956 x 1134 mm |
| Pallet size (EU) | 1127 x 785 x 1134 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1127.8 x 955 x 1132.8 mm (44.4 x 37.6 x 44.6") |
| Pallet weight (imperial) | 100.2 kg (221 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 11 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross width | 112.7 cm |
| Pallet gross length | 113.4 cm |
| Pallet gross height | 95.6 cm |
| Pallet gross weight | 100 kg |
| Pallet weight (EU) | 122 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 55 pc(s) |

