Toner Cartridge HP 655A Magenta Original LaserJet Up to 10,500 Pages
Toner Cartridge HP 655A Magenta Original LaserJet Up to 10,500 Pages
Home offices and businesses that demand high-quality prints will find the HP 655A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge a reliable choice. Designed for efficiency, this toner solution ensures consistent and vibrant document and image printing.
You can produce up to 10,500 pages with this cartridge, making it a cost-effective option for all your printing needs. The easy installation allows for smooth operation, keeping your workflow uninterrupted.
- Color: Magenta
- Page Yield: Up to 10,500 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Quantity: 1 pc(s)
Perfect for small to mid-sized businesses that need reliable printing solutions without sacrificing quality.
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 655 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M652, M653, M681, M682 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 10500 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF453A |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 378 mm |
| Depth | 163 mm |
| Height | 192 mm |
| Weight | 1.03 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 378 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 192 mm |
| Package weight | 1.47 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894325440 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1140 x 990 x 1104 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1140.5 x 990.6 x 1104.9 mm (44.9 x 39 x 43.5") |
| Pallet weight (imperial) | 152.5 kg (336.1 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1155 x 760 x 1104 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 152.8 kg |
| Pallet weight (EU) | 123 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |

