HP Poly Voyager 4320 USB-C Headset Microsoft Teams Certified Lightweight 162g
HP Poly Voyager 4320 USB-C Headset Microsoft Teams Certified Lightweight 162g
Enhance your communication experience with the HP Poly Voyager 4320 USB-C Headset. Perfect for professionals engaged in Teams meetings, this lightweight headset keeps you comfortable while ensuring crystal-clear audio.
Designed for seamless connectivity, the Voyager 4320 is Microsoft Teams Certified, making it ideal for remote work and virtual collaboration. Enjoy the freedom of wireless audio with the included BT700 dongle, and focus on your work without the hassle of tangled wires.
- Weight: 162g
- Connectivity: USB-C
- Includes BT700 dongle
- Microsoft Teams Certified for optimal performance
- Color: Black
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| DECT connectable | Yes |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Country of origin | China, Mexico |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, HPF, HSF |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 6800 Hz |
| Number of microphones | 2 |
| Battery | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 155 mm |
| Depth | 67 mm |
| Height | 182 mm |
| Weight | 162 g |
| Packaging data | |
| Package width | 186 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 324.73 g |
| Packaging content | |
| Box contents | Quick start guide; Travel pouch; Wireless headset; USB charging cable; BT700 Bluetooth Type-C adapter |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 103 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1900 mm |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs and smartphones via Bluetooth or USB Type-C BT700 adapter |
| UNSPSC-code | 43191638 |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |

