HP Poly EncorePro HW510/520 Foam Ear Cushions Replacement Set - Black
HP Poly EncorePro HW510/520 Foam Ear Cushions Replacement Set - Black
Upgrade your HP Poly EncorePro headset with our comfortable foam ear cushions. Perfect for extended use, these cushions enhance sound quality while ensuring all-day comfort.
Designed specifically for the HP Poly EncorePro HW510 and HW520 models, these ear cushions fit perfectly and provide a soft barrier against external noise, making them ideal for call centers and long conference calls.
- Compatible with HP Poly EncorePro HW510/520
- Color: Black
- Includes 2 pieces per set
- Enhances comfort and sound isolation
- Easy to replace for improved headset performance
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Cushion/ring set |
| Brand compatibility | POLY |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 300 g |
| Technical details | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 13111309 |
| Country of origin | China |

